Útlá knížečka autorů Davida Koury a Petra Mikoty předkládá historii oddílů dospělých skautů, členů Svazu junáků skautů republiky Československé, kteří provozovali tábornictví se svými rodinami v období mezi první a druhou světovou válkou.
Psaný text je doplněn dobovými fotografiemi, náčrtky, ale i aktuálními záběry dnešní podoby starých tábořišť.
Autoři: David Koura, Petr Mikota
Formát: 120 x 180 mm
Počet stran: 88
Ilustrace: černobílé i barevné fotografie
Nakladatelství: Ing. Petr Mikota, Plzeň
Vydáno: V Plzni roku 2024
Vazba: sešitová
ISBN: 978-80-87170-94-6
Hnutí skautů táborníků vzniklo ve dvacátých letech 20. století a oddíly fungovaly do roku 1940. V oddílech se sdružovali již dospělí oldskauti společně se svými rodinami. Tábornické oddíly vznikaly v celé republice a jejich počet dosahoval až 417 v roce 1935. Publikace se zabývá oddíly vzniklými v Plzni, které budovaly své osady v širším okolí města. Nacházely se na středním toku Střely a v podhůří Brd. Některé osady byly tvořeny samostatně stojícími chatkami, které postupně vznikly na půdorysu původních stanových táborů (Dobřív, Hůrky, Skořice). Další vytvářely řadové kolonie, většinou trojkřídlé na půdorysu U (u řeky Střela pod Stražištěm, Kamensko u Zdemyslic). Jsou zahrnuty i další osady plzeňských skautských organizací, jejichž osady byly u Nebílov a Čižic. Po zákazu skautingu v roce 1940 některé osady zanikly, jiné se transformovaly v běžné chatařské kolonie. Po válce už nebyli táborníci jako hnutí obnoveni. Chatové osady i řadové kolonie však žily dál a do dnešní doby se některé zachovaly. Z architektonického hlediska jsou zajímavé osady u řeky Střely. Při přípravě publikace autoři vycházeli z archivních materiálů, dobového tisku, vzpomínek pamětníků a terénního průzkumu. Jedná se o první odborné zpracování této problematiky.
Knížka patří do edice Průvodce do kapsy. Jsou to knížečky malého formátu (12 x 18 cm) popisují nevelká území, ale snaží se jít do detailů. Přinášejí řadu nových informací a tipů pro turisty a milovníky historie.